Zeri: Kosovo bez vojske i ove godine

Transformacija Kosovskih bezbednosnih snaga u kosovsku vojsku ove godine je malo varovatna, uprkos tome što je kosovska vlada ovaj proces svrstala u dnevni red ovogodišnjih zakonodavnih aktivnosti, prenosi list "Zeri"

Zeri: Kosovo bez vojske i ove godine

Predstavnici albanskih stranaka na vlasti i u opoziciji procenjuju da će Lista "Srpska" biti nepremostiva prepreka da se dogodi transformacija i izvrše ustavne promene kojima bi se omogućilo formalno ustanovljene oružanih snaga Kosova.

Direktor Odeljenja za informisanje u Ministarstvu bezbednosnih snaga Kosova Ibrahim Šalja, rekao je za list da su BSK spremne za transformaciju u oružane snage ali, prema njegovim rečima, to zavisi od političkih procesa.

"To zavisi od razvoja političkih procesa na Kosovu,a ne od BSK. Mi kao Ministarstvo i KBS spremni smo za transformaciju. Verujemo da će ove godine političke snage na Kosovu, Vlada, faktori koji učestvuju u procesu donošenja odluka, naći zajednički jezik, da se ostvari ovaj cilj", rekao je Šalja.

Predstavnici Liste "Srpska" u Vladi Kosova su sredinom prošle godine glasali protiv predloga ustavnih amandmana za formiranje Oružanih snaga Kosova. Na jednoj od sednica vlade većinom glasova ministara, osim srpskih, usvojeni su predlozi amandmana.

Zamenik kosovskog premijera Branimir Stojanović je tada rekao da je transformacija Bezbedonosnih snaga u Oružane snage neprihvatljiva za srpski narod na Kosovu.

"Mi smo protiv ovih ustavnih amandmana. Više puta smo tražili raspravu na ovu temu, međutim, do te rasprave nikad nije došlo. Zato danas ne možemo da podržimo ove ustavne amandmane i nećemo ih podržati ni u skupštini", preneo je Stojanović ostalim članovima vlade stav poslanika i ministara Srpske liste.

Stojanović je saopštio da srpski narod na Kosovu smatra dovoljnim što na ovom prostoru postoje međunarodne mirovne snage, čiji je zadatak da osiguraju mir i bezbednost za sve.

Za usvajanje ustavnih promena potrebna je podrška dve trećine svih poslanika, kao i dvotrećinska podrška svih manjinskih poslanika. Dodatno je, pokazalo se u poslednje vreme, potreban i širi regionalni konsenzus.

Vrhovni komandant NATO snaga za Evropu Filip Bridlav izjavio je tokom posete Prištini ove nedelje da Kosovo sa "susedima" mora da reši pitanje transformacije Kosovskih bezbednosnih snaga u oružane snage, navodeći da će Alijansa nadgledati taj proces.

"Ono što smo govorili svih godina je da ćemo pratiti transformaciju Kosovskih bezbednosnih snaga u Oružane snage Kosova. Ovo je pitanje koje mora Kosovo sa svojim susedima da reši i da postigne dogovor oko toga, to je naš stav", rekao je Bridlav, dodajući da je NATO spreman da pruži podršku u vidu obuke.

Bezbednosne snage Kosova poseduju naoružanje, ali za sada imaju mandat da intervenišu u kriznim situacijama poput saniranja posledica elementarnih nepogoda, gašenja požara i slično. Kfor je imao značajno učešće u obuci pripadnika ovih snaga. Amerikanci su u startu opremili KBS uniformama. Englezi su ih obučavali a Nemci su ih snabdeli tehničkim sredstvima. Većina pripadnika KBS poseduje oružje zapadne proizvodnje.

U genezi razvoja, koren ove organizacije čini bivša Oslobodilačka vojska Kosova, koja je po okončanju sukoba formalno demilitarizovana. Ove godine se očekuje da počne da funkcioniše Specijalni sud, koji će se baviti ratnim zločinima pripadnika OVK od 1998 do 2000. Godine na Kosovu.

Iz OVK je nastao Kosovski zaštitni korpus. Delom od njegovih pripadnika, a delom prijemom novih članova, stvorene su Bezbednosne snage Kosova.

Oružane snage Kosova bi brojale 5.000 aktivnog i 3.000 pripadnika rezervnog sastava.

Vezani članci

Komentari na članak

Prelistaj nove naslove »

DRAGAŠ Vrem.prognoza

Popularno

Nema aktuelnosti za danas!

Nema aktuelnosti za danas!

Nema aktuelnosti za danas!

Anketa

Konvertor valuta

Video Foto

Vaktija Dragaš