“Broj nezaposlenih na Kosovu u blagom porastu”

Prema podacima Agencije za statistiku Kosova dve trećine stanovništva je radno sposobno, a više od polovine je u potrazi za poslom. Stručnjaci napominju da se do posla lakše dolazi prekvalifikacijom i konstantnim stručnim usavršavanjem.

“Broj nezaposlenih na Kosovu u blagom porastu”

Broj nezaposlenih na Kosovu je u blagom porastu u odnosu na proteklu godinu, navode Iz Agencije za zapošljavanje. U potrazi za poslom je oko 100 000 radno sposobnih građana. Najviše nezaposlenih je sa osnovnim obrazovanjem i srednjom stručnom spremom. Nezaposlenost je izraženija među ženama i iznosi 34.8%, u odnosu na muškarce, kod kojih ovaj procenat iznosi 29.5. Agencija za zapošljavanja preduzima različite mere u cilju smanjenja nezaposlenosti i poziva sve da se uključe u programe.

“Imamo 8 centara za stručno osposobljavanje na Kosovu. Sedam je ovde, a jedan u Severnoj Mitrovici. Imamo 33 kancelarije za zapošljavanje koje pružaju usluge svim građanima i svim profilima nezaposlenih do 64.godine”, kazao je Fadil Osmani, rukovodilac sektora za zapošljavanje, Agencija za zapošljavanje.

Ekonomski stručnjak Altin Berisha ukazuje na kontradiktornost da je među nezaposlenima najviše mladih, iako kompanije konstantno traže radnike, zbog čega je neophodno stalno usavršavanje.“Morate neprestano ulagati u sebe i učiti nove veštine. Sada je to mnogo lakše nego pre 10, 20 ili 30 godina. Mnogo toga vam je dostupno na internetu, potpuno besplatno, a tu možete učiti i od predavača sa najboljih univerziteta, tako da nema izgovora, samo je do nas da li ćemo pratiti nove trendove”, rekao je Altin Berisha, ekonomski analitičar.

Neadekvnatno školovanje kadra nije samo problem pojedinca, već i čitavog društva.

“Mislim da je vlada već svesna toga, ali mora biti mnogo upornija i preduzimati konkretne korake, investirati u kvalifikovanje i dokvalifikovanje radne snage u oblasti IT sektora, dizajna i poslovanja. Imamo mnogo školovanih ljudi i u drugim oblastima, istoričara, pravnika, ekonomista koji ne mogu da dođu do posla. I njima je potrebno dodatno usavršavanje kroz intenzivne šestomesečne kurseve, kako bi im pružili šansu da se uposle u novim oblastima. I ovaj trend će se nastaviti bar još 20 godina”, dodao je Berisha.

Razvoj tehnologije pruža nove mogućnosti za obezbeđivanje materijalne sigurnosti, jer se do radnog angažovanja može doći i putem interneta.

Vezani članci

Komentari na članak

Prelistaj nove naslove »

DRAGAŠ Vrem.prognoza

Popularno

Nema aktuelnosti za danas!

Nema aktuelnosti za danas!

Nema aktuelnosti za danas!

Anketa

Konvertor valuta

Video Foto

Vaktija Dragaš