9 uzroka nakupljanja sluzi u grlu i kako je se učinkovito i prirodno riješiti

Svakodnevno se u ljudskom tijelu proizvede oko 1 litre sluzi, ali primjećujemo je kad postane previše gusta ili promijeni boju. Nakupljanje sluzi u grlu uzrokuje izuzetno neugodan osjećaj.

9 uzroka nakupljanja sluzi u grlu i kako je se učinkovito i prirodno riješiti

U većini slučajeva uzrok je infekcija gornjih dišnih puteva. Ali također žgaravica, astma, alergijska reakcija i drugi čimbenici doprinose stvaranju sluzi. Da biste se riješili ispljuvka, morate razumjeti točan uzrok njegovog pojavljivanja! 

Ljudsko tijelo neovisno proizvodi sluz, prekrivajući razne kanale, na primjer, probavni i respiratorni trakt. Takva sluz ima potpornu i zaštitnu funkciju, sprječavajući viruse i bakterije da razvijaju infekciju. Svakodnevno se u ljudskom tijelu proizvede oko 1 litre sluzi, ali primjećujemo je kad postane previše gusta ili promijeni boju.

Uzroci pljuvačke u grlu i načini da je se riješi

Do nakupljanja sluzi dolazi iz nekoliko razloga, od kojih su glavni:

1. Žgaravica ili refluks kiseline

Takvi se problemi javljaju kada sadržaj želuca prodre u grlo.

U tom slučaju, osoba može osjetiti peckanje u grlu, ili možda uopće ne osjeća ništa. Ako se značajna količina sluzi skupila u grlu, tada se pojavljuju isti simptomi kao kod obične prehlade – začepljenost nosa, nelagoda u grkljanu, kašalj.

2. Alergijska reakcija

Razni alergeni doprinose povećanju ispljuvaka.

Na primjer, alergija na prašinu, pelud, životinjsku dlaku ili plijesan može nadražiti grlo i izazvati stvaranje sluzi.

3. Astma

Ovu bolest prati učestali kašalj i isprekidano disanje pa pacijenti razviju više ispljuvka, a pojavljuju se i simptomi slični alergijama.

4. Infekcije gornjih dišnih puteva

Pod utjecajem virusa i bakterija tijelo počinje proizvoditi više ispljuvaka kako bi eliminiralo štetne mikroorganizme.

Na primjer, sinusi su upaljeni, natečeni i ispunjeni sluzi sa sinusitisom. Uz bakterijski tonzilitis, značajna količina ispljuvka se također izlučuje i nakuplja u grlu. Uz upalu grkljana (laringitis), popraćen edemom i iritacijom, stvara se i više ispljuvka.

5. Suha sluznica

Suha sluznica također može potaknuti oslobađanje velike količine sluzi. Sljedeći čimbenici mogu biti uzrok takve suhoće:

-suh zrak u zatvorenom prostoru;

-nedovoljan unos tekućine;

-zlouporaba kave, čaja i alkoholnih pića, zbog čega dolazi do gubitka tekućine;

-uzimanje lijekova (na primjer, za hipertenziju).


 

6. Pušenje

Pušenje dovodi do iritacije pluća i stvaranja tamnog ispljuvka u grlu i dišnim putevima. Pri pušenju sluz postaje gusta, pa je teže riješiti je se.

Nikotin izaziva učestali kašalj i druge zdravstvene probleme – povećava se rizik od razvoja zaraznih bolesti, upale pluća, emfizema i onkologije.

7. Određene namirnice

Neke namirnice mogu dovesti do povećane proizvodnje sluzi.

Na primjer, mliječni proizvodi čine ispljuvak gušćim, a ako osoba ima netoleranciju na laktozu, onda kada koristi mliječne proizvode, u grlu će se stvoriti višak sluzi.

8. Razdoblje rađanja djeteta

Razdoblje rađanja djeteta kod žena uzrokuje hormonalne promjene u tijelu pa se u ovom trenutku povećava proizvodnja ispljuvaka.

9. Izloženost toksinima

Pri udisanju određenih kemikalija, na primjer, mirisa deterdženata u kućanstvu ili para boje, dolazi do iritacije nosnih prolaza i nakupljanja ispljuvka u grlu. Toksini mogu uzrokovati druge probleme s dišnim sustavom – peckanje u ustima, glavobolju, jak kašalj, stvaranje zelene ili žute sluzi.

Da biste spriječili negativne posljedice pri radu s raznim kemikalijama, morate koristiti zaštitnu masku i pažljivo prozračiti sobu.

Kako se riješiti sluzi

Postoji nekoliko učinkovitih načina za smanjenje količine sluzi u grlu:

1. Ispiranje

Za ispiranje morate koristiti morsku ili slanu vodu (u potonjem slučaju važno je koristiti umjerenu količinu soli, kako ne biste povećali suhoću).

Da biste pripremili otopinu, morat ćete razrijediti pola ili jednu žličicu soli u čaši vode i dodati malo sode. Grgljajte svakodnevno nekoliko puta.

2. Para

Kako biste očistili nosne prolaze i smanjili količinu ispljuvka u grlu, morate udisati pare. Ovo će zahtijevati:

-napuniti lonac ili duboku zdjelu kuhanom vrućom vodom;

-temperatura vode ne smije prelaziti 70 stupnjeva kako ne bi izgorjela sluznica;

-za bolji prodor pare u nosne prolaze, prekrijte glavu ručnikom i savijte se preko posude (zdjele);

-zauzmite udoban položaj i udahnite paru;

-da biste poboljšali učinak, u vodu možete dodati nekoliko kapi esencijalnog ulja lavande, kadulje, jele, cedra ili eukaliptusa. Ova ulja pomažu u čišćenju zraka od alergena i sprječavaju infekcije putem zraka.

Također možete udisati toplu paru pomoću posebnog inhalatora.

3. Ispiranje nosa

Možete oprati nosne prolaze sprejom (koji se prodaje u ljekarni) ili posebnim malim čajnikom i štrcaljkom bez igle. Za pripremu trebate:

-otopiti u čaši vode (destilirane) jednu žličicu soli;

-nagnite glavu na jednu stranu iznad sudopera, stavite nos čajnika u gornju nosnicu i polako ulijte otopinu tako da tekućina istječe iz donje nosnice;

-ponovite iste korake s druge strane.

4. Đumbir

Od davnina se đumbir koristio za sprečavanje prehlade, budući da ima antivirusna i protuupalna svojstva. Osim toga, znanstvenici su dokazali da je čaj od đumbira posebno koristan jer se učinkovito bori protiv bolesti gornjih dišnih puteva. Da biste napravili takav čaj trebat će vam:

-naribajte komad đumbira (3 cm će biti dovoljno);

-prelijte dobivenu kašu kipućom vodom;

-pričekati deset do petnaest minuta.

Čaj od đumbira treba piti dva do tri puta dnevno, da biste poboljšali okus, u njega možete dodati med ili limun.


 

5. Kurkuma

Zbog sadržaja kurkumina u ovoj zeljastoj biljci, koja ima ljekovita i antiseptička svojstva, brzo ćete se riješiti suvišnog ispljuvka i bakterija. Za pripremu morate:

-u čaši vode promiješati žličicu kurkume;

-dodati malo soli;

-temeljito promiješati i grgljati tri do četiri puta na dan.

6. Med i limun

Prirodni med ima antivirusna, antifungalna i antibakterijska svojstva, a pozitivno djeluje i na sluznicu grla. Prema studijama koje su proveli kanadski znanstvenici, čak i mali dio meda može ublažiti suvišnu sluz i kašalj. Za najbolji učinak možete dodati limun u med, koji čisti nosne prolaze i jača imunološki sustav. Da biste smanjili količinu sluzi u grlu:

-dodajte žlicu meda i par žlica limunovog soka u čašu vode. Piće treba piti nekoliko puta dnevno;

-jednostavno možete pojesti dvije do tri žlice meda dnevno.

7. Začinjena hrana

Wasabi, senf, hren i ljuta paprika pomažu da se brzo riješite začepljenja nosa. Možete jesti začinjenu hranu ako je dobro podnosite.

Ovo je stvarno učinkovit način da se riješite suvišne sluzi. Prema studijama, začinjena hrana smanjuje proizvodnju ispljuvaka jer sadrži alil i kapsaicin.

8. Jabučni ocat

Omogućuje vam vraćanje alkalne ravnoteže u tijelu i sprečavanje stvaranja velike količine sluzi. Koristite ocat na sljedeći način:

-u čaši vode promiješajte jednu žlicu octa;

-pijte dobivenu otopinu dva do tri puta dnevno;

-grgljati u grlu.

9. Voda

Da biste razrijedili ispljuvak, trebate piti više tekućine. Pokušajte piti najmanje dvije litre tekućine dnevno – vodu, čaj ili biljni napitak.

Posebno su korisni napici od kurkume i kamilice.

10. Pjevanje

U procesu pjevanja grlo vibrira, a ispljuvak se ukapljuje. Stoga svaki dan pjevajte svoju omiljenu pjesmu u trajanju od jedne do dvije minute, a pozitivan rezultat neće izostati. Ali ako vam je pjevanje neugodno, odaberite bilo koju od drugih opcija iznad.

Gore navedene metode stvarno su učinkovite ako imate grlobolju i gnoj se nakuplja. Uvjerite se u to iz osobnog iskustva i budite zdravi!

Vezani članci

Komentari na članak

Prelistaj nove naslove »

DRAGAŠ Vrem.prognoza

Popularno

Nema aktuelnosti za danas!

Nema aktuelnosti za danas!

Nema aktuelnosti za danas!

Anketa

Konvertor valuta

Video Foto

Vaktija Dragaš