Tromesečno vanredno stanje u Turskoj, vladavina predsedničkim dekretima

Turski predsednik Tajip Erdogan saopštio je sinoć da će vanredno stanje u zemlji trajati tri meseca.

Tromesečno vanredno stanje u Turskoj, vladavina predsedničkim dekretima
urski predsednik Tajip Erdogan saopštio je sinoć da je ta zemlja uvela vanredno stanje i da će ono trajati tri meseca.

On je to saopštio uživo u obraćanju koje je direktno prenosila televizija, nakon što je prethodno održan sastanak Saveta za nacionalnu bezbednost.

On je rekao da je ova odluka u granicama Ustava, i naveo da je cilj da se brzo i efikasno preduzmu mere protiv pristalica imama Gulena.
Erdogan je rekao da Evropljani nemaju pravo da kritikuju odluku Turske o uvođenju vanrednog stanja.
Naveo je takođe da će on delovati kao predsednik i glavnokomandujući oružanih snaga kako bi očistio "virus" iz vojske.
Turski lider je dodao da su oružane snage pod komandom vlade i da deluju u skladu sa njenim odlukama.
On je kazao da to nije protivno vladavini zakona, javio je Rojters.
U obraćanju on je govorio i o stanju ekonomije, navodevći da loši rejtinzi kreditnih agencija ne odražavaju realnost turske privrede, kao i da tursko tržište nema problem sa likvidnošću.

Šta predviđa turski Zakon o vanrednom stanju iz 1983. 

Zakon o vanrednom stanju, prema kojem je predsednik Redžep Tajip Erdogan u sredu uveo tromesečno vanredno stanje u Turskoj, na snazi je od 1983, a jedna od njegovih najvažnijih odredaba je ta što omogućava vladavinu predsedničkim dekretima, javili su svetski mediji. 

Zakon predviđa da se vanredno stanje u Turskoj proglašava u slučaju prirodnih katastrofa, epidemija, ekonomskih kriza i "u slučaju ozbiljnog remećenja javnog reda zbog, prvo: ozbiljnih nagovještaja nasilnih akcija čiji je cilj rušenje slobodnog demokratskog uređenja uspostavljenog Ustavom, ili temeljnih prava i sloboda, i drugo: u slučaju nasilnih incidenata".

Prema tom zakonu Savet ministara, uzimajući u obzir mišljenje Saveta za nacionalnu bezbednost, na zasedanju pod predsedavanjem predsednika Republike proglašava vanredno stanje na delu teritorija ili u celoj zemlji za razdoblje ne duže od šest meseci.

Trajanje vanrednog stanja može da produži turski parlament, što je na primer činjeno od 1987, kada je vanredno stanje proglašeno na jugoistoku Turske i trajalo je do 2002. 

Zakon predviđa zabranu i ograničavanje saobraćaja u nekim mestima, kretanje na nekim mestima ili u neko vreme, može se narediti pretresanje lica, vozila i zaplena  predmeta koji se smatraju dokaznim materijalom, može se građanima narediti da stalno nose lična dokumenta sa sobom.

Mogu se zakođe zabraniti i štampanje i distribucija novina, časopisa i drugog štampanog materijala, uvesti kontrola svih oblika štampanih i audio-vizualnih medija, kao i pozorišnih predstava i filmova koji se javno prikazuju.

Uvođenjem vanrednog stanja, po zakonu, ukidaju se sva ustavna ograničenja izdavanja predsedničkih dekreta.

Nadzor nad merama koje se provode toekom vanrednog stanja je u nadležnosti Kabineta premijera ili ministarstva koje premijer ovlasti za to, a osniva se i koordinacijsko telo u kojem su nadležna ministarstva, prenela je regionalna N1TV.

Piloti koji su oborili Su-24 u vezi sa Gulenom?

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan izjavio je da je samo manjina oružanih snaga umešana u prošlonedeljni pokušaj puča, ali je dodao da još nije jasno koliko ljudi je tačno učestvovalo.

"Jasno je da je u pitanju manjina oružanih snaga. Teroristička organizacija je pokušala da izvede da manjina dominira nad većinom", rekao je Erdogan u intervjuu za kanal Al Džazira, prenosi Rojters.

Erdgan je rekao i da postoji mogućnost da bi dvojica turskih pilota koja su oborila ruski avion Su-24 u novembru 2015. godine, mogla biti povezana sa tajnom organizacijom imama Fetulaha Gulena, koji živi u Pensilvaniji i koga Erdogan optužuje za organizaciju pokušaja državnog udara.

On je rekao da su dva pilota koja su prošle godine oborili ruski borbeni avioni uhapšeni posle puča, da ih je vrlo verovatno sudstvo pronašlo, pa su ih iz tog razloga priveli.

"Možda i oni imaju veze sa Pensilvanijom. Naravno, sudstvo će učiniti najbolje da ih ispita. Oni možda imaju veze sa tom grupom. Međutim, nemamo jasne dokaze da je to povezano sa incidentom vezanim za ruski avion", rekao je Erdogan za Al Džaziru.

Erdogan je takođe ukazao da je moguće da su neke zemlje umešane u pokušaj puča u kome je poginulo 300 ljudi, a još nekoliko stotina povređeno.

Vezani članci

Komentari na članak

Prelistaj nove naslove »

DRAGAŠ Vrem.prognoza

Popularno

Nema aktuelnosti za danas!

Nema aktuelnosti za danas!

Nema aktuelnosti za danas!

Anketa

Konvertor valuta

Video Foto

Vaktija Dragaš