Sarajevo mjesec dana u magli: Građani razgrabili maske, škole od sutra zatvorene

SARAJEVO - Magla u Sarajevu sa manjim prekidima prisutna je već gotovo mjesec dana. Izuzetno je veliki procenat vlage u vazduhu i veliko je aerozagađenje, odnosno prisutan je užasan smog. Građanima u centru grada danas su dijeljene maske a od sutra su zatvorene sve škole.

"Kretanje napolju je ograničeno samo na kratke relacije. Koristimo automobile koji još više povećavaju zagađenost", rekla je zabrinuta građanka Istočnog Sarajeva i dodala da je primijetila da više ljudi nosi maske, ali isto tako malo građana se i može vidjeti na ulicama.

"Redovno pratim obavještenja republičkog hidrometeorološkog zavoda i na snazi je žuti meteoalarm, međutim, meni djeluje da je situacija mnogo ozbiljnija", ističe zabrinuta građanka.

Pomozi.ba dijeli maske u centru grada

Veliki broj Sarajlija došao je danas ispred BBI centra, u centru grada, kako bi preuzeli maske za zaštitu od aerozagađenja koje skoro mjesec dana traje u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.

Podjelu zaštitnih maski organizovalo je Udruženje Pomozi.ba, a maske će dijeliti svaki dan na tri lokacije – ispred BBI centra i Holiday Marketa od 12 do 15 sati te u Radnji dobre volje, svaki dan osim nedjelje od devet do 19 sati.

Osnivač humanitarne organizacije “Pomozi.ba” Elvir Karalić rekao je da od ranije imaju na stanju malo veće količine hirurških maski i manje količine FFP3 maski.

“To su evropski standardi koji daju potpunu sigurnost ljudima. S obzirom na stanje koje je u gradu i u državi po pitanju zagađenosti zraka, odlučili smo da krenemo sa akcijom podjele maske stanovništvu. Mogu reći da je ogromna zainteresovanost ljudi”, kazao je Karalić.

Prema njegovim riječima, od jutros je u njihovu radnju Dobre volje došlo na stotine ljudi.

“Već smo podijelili nekoliko hiljada maski, što hirurških što ovih standardizovanih maski, koje nekako usmjeravamo na najranjiviju kategoriju, djecu, trudnice, bolesnike koji imaju problema sa disanjem. Možemo reći da je jedan od ciljeva ove humanitarne akcije bio da vidimo da li su uopšte naši ljudi zainteresovani da se zaštite, da nose maske i možemo reći da je zainteresovanost ljudi viša nego očekivana”, naglasio je Karalić.

Napomenuo je da je u jednom trenutku došlo oko 30 djece iz jednog vrtića.

“Hirurških medicinskih maski imamo ogromne količine, oko 500.000 komada, ali maske FFP3, koje su standarizovane, njih imamo u malim količinama, samo par hiljada komada. Dijelit ćemo u narednim danima sve dok ih ne podijelimo. Ovo ćemo iskoristiti da apelujemo na sve one koji imaju mogućnost da nabave donaciju ovih maski da sami krenu u podjelu”, pojasnio je Karalić.

Na pitanje o tome da li standardizovanih maski ima dovoljno u apotekama u gradu, Karalić je rekao da, prema nezvaničnim informacijama, tih maski navodno nema dovoljno, ali da hirurških ima.

Građani Sarajeva zabrinuti

Sarajka Saida Nuhić odazvala se akciji, i uzela je dvije maske, jednu za sebe, a drugu za svoju djevojčicu.

“Ne znam da li će nas zaštiti. Nisam 100 posto sigurna, ali važno mi je da imam za djevojčicu. Malo je ružno kako se dijeli, na koji način. U strahu sam od zagađenja, više za djevojčicu nego za sebe. Izlazim svaki dan iz kuće, idem po nju u školu”, poručila je Nuhić.

Bajro Avdić kazao je kako ima poteškoće sa disanjem zbog zagađenja zraka.

“Strah me je zagađenja. Kako kažu, opasno je, a ja teže dišem. Ne mogu da se krećem, a svaki dan moram negdje ići”, istakao je Avdić.

Iz Udruženja Pomozi.ba navode da je, osim same podjele maski, bitno i skrenuti pažnju na njihovu upotrebu. Naime, većina ljudi se ustručava od nošenja maske u javnosti iako na taj način štite sebe i svoje zdravlje.

Jedna osoba može uzeti i više komada, za sebe i za članove svoje porodice, kažu u Udruženju.

Prekid nastave u svim školama

Od sutra se prekida nastava u svim školama u Kantonu Sarajevo, potvrđeno je iz kancelarije Ministarstva obrazovanja, nauku i mlade Kantona Sarajevo.

Danas je i Savez samostalnih sindikata BiH poslao zahtjev Ministarstvu za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo zahtjev o obustavi nastave, pišu sarajevski portali.

"Zbog visokog stepena zagađenosti vazduha koja traje duži vremenski period upućujemo zahtjev za donošenje odluke o obustavi nastave do daljnjeg u svim predškolskim i osnovnim školama na području Kantona Sarajevo a s ciljem zaštite života i zdravlja naših učenika. Djeca će biti zahvalna, kao i njihovi roditelji, učitelji i ini koji znaju da je zdravlje i sigurnost djece imperativ našeg društva", saopšteno je iz Saveza samostalnih sindikata BiH.

Prema informacijama Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša proglašena je epizoda pripravnosti, koja zahtijeva poduzimanje mjera propisanih Planom interventnih mjera u slučajevima prekomjerne zagađenosti vazduha u Kantonu Sarajevo ("Službene novine Kantona Sarajevo", broj: 03/14).

Razlog za obustavu je podatak da je povećana zagađenost vazduha u dužem periodu (prema nekim informacijama najduži u posljednjim decenijama) uzrokovala zdravstvene tegobe kod velikog broja djece, što se ovim činom pokušava stabilizovati, navodi se u saopštenju Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo.

Vezani članci

Komentari na članak

Prelistaj nove naslove »

Korona virus Statistika

DRAGAŠ Vrem.prognoza

Popularno

Anketa

Konvertor valuta

Video Foto

Vaktija Dragaš