Stopa rađanja na Kosovu u europskom prosjeku

Mnogi, ne samo laici, smatraju da Albanija i, naročito Kosovo, imaju najvišu ukupnu stopu fertiliteta u Evropi, što nije tačno, piše Politika.

Stopa rađanja na Kosovu u europskom prosjeku

Naime, stopa fertiliteta označava broj živorođene dece i trebalo bi, za prostu reprodukciju, da u proseku iznosi 2,1 dete po ženi, ali trenutno u Evropi, ako izuzmemo Gruziju i Tursku, takvih zemalja nema.

Prema podacima iz 2016. najvišu stopu fertiliteta imaju Francuska (1,92 deteta po ženi) i Švedska (1,85), dok su područje Kosova (1,66) i Albanija (1,54) na nivou, pa i ispod evropskog proseka, navodi list.

Na ove stope fertiliteta, u tekstu objavljenom na sajtu "Makroekonomije" Srpkinje i Albanke, statistika rađanja u Evropi", ukazuje ekonomista Miroslav Zdravković, objavljujući i tabelu "Eurostata" s podacima za sve evropske zemlje.

Srbija je s opštom stopom fertiliteta od 1,46 dece po ženi pri samom dnu ove lestvice, ali to ne iznenađuje, za razliku od pomenutih područja naseljenih pretežno albanskim stanovništvom.

Demograf Goran Penev za Politiku navodi da je na početku tranzicionog perioda devedesetih godina prošlog veka opšta stopa fertiliteta u Albaniji bila 2,96 dece po ženi, a na Kosovu 3,59 i po tome je to područje bilo s najvišom stopom fertiliteta u Evropi.

Vremenom je došlo do pada stope fertiliteta u Albaniji i na Kosovu, pa je tako 2016. u Albaniji registrovana stopa od 1,54 a na Kosovu 1,66 dece po ženi. U isto vreme podatak za Srbiju je 1,46 dece po ženi.

Na sva tri područja dakle, to je daleko ispod stope neophodne za prostu reprodukciju stanovništva, piše Politika.

Na pitanje čime se ovo objašnjava, Penev kaže da se i na ovim područjima nekad visokog fertiliteta očigledno prihvataju niske reproduktivne norme. To se odnosi i na BiH, Makedoniju i Crnu Goru.

Stopa fertiliteta na Kosovu i u Albaniji se smanjuje i zbog ukupnog poboljšanja socijalnog položaja žene i veće prisustnosti planiranja porodice i kontrole rađanja, ali i zbog boljeg obrazovanja stanovništva, kaže Penev.

Padu fertiliteta veoma doprinosi i iseljavanje stanovništva, kada sa Kosova i iz Albanije ono masovno emigrira, naročito od 2000. do 2016.

Kada je reč o Kosovu, ne iseljava se samo srpsko i ostalo nealbansko stanovništvo nego i albansko, koje odlazi ka zemljama zapadne Evrope, a slično se dešava i u Albaniji.

Izvor: (RTV)

Vezani članci

Komentari na članak

Prelistaj nove naslove »

DRAGAŠ Vrem.prognoza

Popularno

Nema aktuelnosti za danas!

Nema aktuelnosti za danas!

Nema aktuelnosti za danas!

Anketa

Konvertor valuta

Video Foto

Vaktija Dragaš