Penzije žrtvama seksualnog nasilja na Kosovu

Pravda za žrtve seksualnog nasilja na Kosovu nije ni na pomolu. Na to je u sredu ukazala i organizacija za zaštitu ljudskih prava, navodeći da je za oko 20 hiljada takvih slučajeva osuđeno samo pet osoba. Iz nevladinih organizacija koje pomažu žrtvama seksualnog nasilja na Kosovu navode da kod žena postoji skepticizam po tom pitanju, dok jedan broj žena nije ni spreman da se suoči sa time. Ipak, ono što žrtve mogu uskoro da očekuju jeste penzija.

Penzije žrtvama seksualnog nasilja na Kosovu

Kako novi izveštaj organizacije Amnesty International navodi, preživeli ovog "strašnog seksualnog nasilja već godinama su iznevereni od međunarodne zajednice i različitih vlada“.

"Izvršioci su izbegli krivično gonjenje dok su preživeli bili marginalizovali, zaboravljeni, bez pristupa pravdi. Ovo počinje da se menja, ali još uvek predstoji dug put“, izjavila je je zamenica direktora za Evropu Amnesty Internationala, Gauri van Gulik.

"Ovo će biti ogroman izazov za tužioce ratnih zločina na Kosovu, kada budu preuzeli odgovornost od međunarodnih tela“, dodaje se u izveštaju.

Međutim, nakon skoro 20 godina, ove žrtve seksualnog nasilja na Kosovu moći će da ostvare kompezaciju u visini od 230 eura.

Očekuje se da će vladina Komisija za priznanje i verifikaciju statusa žrtava seksualnog nasilja početi da prihvata aplikacije uskoro.

Minire Begaj, predsedavajuća Komisije, kaže da će se uskoro odlučiti o datumu kada će početi da prima aplikacije.

"Tokom ovog meseca je informativna kampanja za sve one koji će biti korisnici zakona. Komisija će uskoro odlučiti o datumu kada će početi apliciranje za verifikaciju statusa. Pitanje je dana kada će se to desiti“, istakla je Begaj.

Nevladine organizacije koje zastupaju žrtve očekuju da će proces verifikacije početi januara 2018. Mirljinda Sada iz udruženja "Medica Đakova“ ističe da su aplikacije spremne, i da se čekalo na odluku Vlade o određivanju sume penzije, o čemu je odlučeno u novembru. Izbori u zemlji koji su trajali skoro tokom cele godine, odlagali su ovaj proces u nekoliko navrata.

Sada dodaje da je na početku bilo oklevanja kod žena zbog stigme u društvu, dok je u poslednje vreme interesovanje veće s obzirom na to da su poduzeti konkretni koraci. Podrška porodice je od izuzetne važnosti, iako ima slučajeva da se žene, i pored podrške porodice, zbog sredine u kojoj žive, ne osećaju slobodnim da zatraže pomoć ili kompenzaciju.

"Te žene imaju veliku potrebu za kompenzacijom, uzimajući u obzir ekonomsku situaciju kod nas, posebno u ruralnim mestima. Ne radi se o isplati onoga što im se desilo, već se više radi o simbolici koja ukazuje da neko misli na njih, da neko želi da im pomogne i da to nije njihova krivica već da je krivica nekog drugog“, navodi Sada.

Ona dodaje da se u toku prve godine može očekivati do hiljadu aplikanata, i ne samo žena, već i muškaraca koji su bili seksualno zlostavljani.

Ovaj zločin godinama je bio tabu tema u kosovskom društvu zbog predrasuda da je seksualno nasilje sramota za porodicu i društvo. Skupština je tek 2014. odlučila da se ovoj kategorije zakonom reguliše status i omogući penzija. Mnogi rokovi do sada su pregaženi.

Vlada Kosova je sa zakašnjenjem od tri godine formirala Komisiju za verifikaciju statusa tih žrtava sa petogodišnjim mandatom, koja bi početkom 2018. trebalo da počne da prima aplikacije.

Vezani članci

Komentari na članak

Prelistaj nove naslove »

DRAGAŠ Vrem.prognoza

Popularno

Nema aktuelnosti za danas!

Nema aktuelnosti za danas!

Nema aktuelnosti za danas!

Anketa

Konvertor valuta

Video Foto

Vaktija Dragaš