Bajrami: Lažno se prikazuje broj zaposlenih manjinja u institucijama Kosova

Povodom Izvjestaja Komisije za zajednice u Skupštini, na predstojecem zasjedanju u četvrtak, o nadgledanju Zakona o civilnoj sluzbi, člana 11. : Zahtjeva se povecanje broja i poboljsanje strukture zaposlenih pripadnika nevecinskih zajednica u adminsitraciji

Bajrami: Lažno se prikazuje broj zaposlenih manjinja u institucijama Kosova

Komisija za zajednice Skupštrine Republike Kosova je u 2015. godini odredila da nadgleda Zakon o civilnoj sluzbi, koji u clanu 11. predvidja minimum 10 odsto zaposlenih pripadnika nevecinskih zajednica u cvilnoj službi, odnosno administraciji kako na centralnom tako i na lokalnim nivoima vlasti u Republici Kosova. Nažalost, ovo nije ispunjeno, pogotovo po broju i strukuri zaposljenih na centralnom nivou vlasti. 

Radna grupa Komisije, među kojima je bio i potpisnik ovih redova, je uspostavila metodologiju i mehanizme nadledanja zakona, a bio je predviđen i uvid u broju zaposljenih po ministarstvima i službama, adminsitraciji bordova i komisija na centralnom nivou, kao i zasebni jedinstveni upitnik koji je poslat svim institucijama da na njega odgovore, u kojem je, izmedju ostalih podataka, bilo predvidjeno i rubrika za upisivanje imena zaposljenog pripadnika nevećinske zajednice kao i za poziciju na kojoj radi… 

Također su održani satanci na Komisiji sa par ministara i direktora komisija, nadljeznih za ovu oblast, uz dvije radionice koje je podrzao i OSCE, na kojima je učešće uzela i međuministarska grupa kosovske vlade, koja je i formirana zbog iznalazenja rješenja  u vezi  ovog problema. 

Pošto je već spomenuta uloga i OSCE oko pomoći ovoj inicijativi Komisije za zajednice, vrijedno je spomenuti da u svom izvjestaju na kraju 2015. godine o Kosovu, među 13 (spornih) pitanja, jedno od njih je bilo i ovo naše potenciranje problematike nezastrupljenosti pripadnika nevećinskih zajednica u civilnoj službi i drugim institucijama Republike Kosova… 

U par prilika tokom sjednica i rasprave na Komisiji su i mediji na albnskom jeziku posvijetili pažnju ovom problemu. 

Također su i neke druge medjunarodne organizaicje - Kancelarija EU i predstavnici ambasada pratili potenciranje ovog pitanja, kojom prilikom je redovno istican i fenomen laznog prijavljivanja pripadnika većinske zajednice na mjestima nevećinskih zajednica, zbog sličnosti imena i prezimena. Ovo potenciranje je urodilo plodom i zbog našeg traženja na Komisiji za unutrasnje poslove i nadzor FSK, jer je i ministar odbrane nagovijestio da će se, uz pomoć medjunarodnih faktora, uraditi zasebna studija o integraciji i položaju nevećinskih zajednica u FSK (Bezbjednosne snage Kosova)… 

Da takodjer napomenemo da od naše strane nije prihvaceno sabiranje broja zaposljenih u administracijama na lokalnim nivoima po Opštinama, i zaposljenih sa centralnog nivoa… Iz prostog razloga što to nema isti značaj i uticaj na procese unutar administracije države, ali i zbog toga što bi time bili pogodjeni recimo Bosnjaci i Turci, jer imaju nešto više zaposlenih na lokalnim nivoima nego što im pripada po procentima stanovnistva na Kosovu.  

S druge strane, kad je rijec o Bošnjacima, na centralnom nivou oni su tek nešto preko polovine broja zaposljenih, prema procentu udjela u stanovnistvu, i to ako se uzme u obzir da je statistika tačna, a nije  jer, kako smo rekli - bošnjacka zajednica na Kosovu je takodjer pogodjena fenomenom lažno zaposljenih u institucijama na njihovim mjestima. 

Na stranu sad priča - kako je do toga došlo, tj. Zašto je bilo onolikog neinteresovanja za rad u administraciji na centralnom nivou u Prištini, još od vremena Unmik administracije i kasnije, tako da smo sada došli u nepovoljnoj situaciji da se pored više od 10 hiljada zaposlenih, uglavnom trazi način za smjanjenje administracije a ne za povećanje broja zaposljenih… 

Dakle, Izvjestaj koji ce biti podnet i - nadamo se - izglasan u četvrtak ili nekog narednog dana u nastavku sjednice Skupštine, zbog obimnog dnevnog reda, uz spominjanje naprijed naglašenih i drugih činjenica konstatacija, ističe i slabu saradnju dobrog broja institucija na centralnom i opštinskim nivoima oko dostave imena zaposlenih pripadnika nevecinskih zajednica.  

Takodjer će, uz zahvalnost medjunarodnim organizacijama, biti zasebno podvucen i fenomem laznog predstavljanja i zauzimanja mjesta nevećinskih zajednica od pripadnika većinske zajednice, te slaba struktura zaposljenih i po prikazanim brojkama i strukturi u tabelama iz Ministarstva administracije, zato što su oni zaposljeni uglavnom na nižim pozicijama. Isto tako je posebno podrcrtan i problem jos manje zaposlenosti pripadnika zajednica Roma, Askalija, Egipćana i Gorana… 

Samim tim, na kraju izvještaja je pobrojano i desetak preporuka Vladi u ime Komisije za zajednice Skupštine Kosova, koje su usvojene jednoglasno, u kojima se zahtjeva preduzimanje sistematskih mjera, sve do zakonskih, za što skoriju ispravku ove nepravilnosti prema manjinama. 

Izmedju ostalog, zahtjeva se formiranje centralne baze podataka u Ministarstvu lokalne uprave i administracije, ali i jako važna stavka - odvajanje budzetskih sredstava za naknadno zapošljavanje pripadnika nevećnskih zajednica na Kosovu... 

Iako nije prihvaćen nas prijedlog da se u preporukama pozove direkto i medjunarodna zajednica za pomoć, svakako ce poslije usvajanja izglasavnja u Skupštini, svaki vid ukljucivanja i pomoci iz medjunarodne zajednice bitri dobrodošao i oko rješavanja ovog pitanja.    

Na kraju, kao što smo ovo više puta isticali, bilo bi jako dobro da se u ovaj problem uključe i NVO, ali i zaposljeni u administraciji iz bošnjacke zajednice, s ciljem zapošljavanja što više Bošnjaka i u sektoru administracije. 

Ćerim Bajrami, poslanik u Skupštini Kosova

Vezani članci

Komentari na članak

Prelistaj nove naslove »

DRAGAŠ Vrem.prognoza

Popularno

Nema aktuelnosti za danas!

Nema aktuelnosti za danas!

Nema aktuelnosti za danas!

Anketa

Konvertor valuta

Video Foto

Vaktija Dragaš