Sjajni Island pobijedio Austriju i poslao je kući, u osmini finala čeka ga Engleska

U posljednjem, 3. kolu grupe F Evropskog prvenstva u Francuskoj Island je savladao Austriju (2:1).

---

Ovim rezultatom Island se u svom debitantskom učešću na velikom takmičenju plasirao u osminu finala, dok je Austrija napustila prvenstvo. Ovo je prva pobjeda Islanda na velikom takmičenju.

Bodvarsson je doveo Island u vodstvo u 18. minuti i izazvao veliko slavlje među svojim navijačima koji su znali da njihova selekcija može ispasti samo ako izgubi.

Ipak, Austrija je mogla uzvratiti već u prvom poluvremenu kada je Alaba izborio penal, ali je stativu pogodio Dragović u 37. minuti.

Austrija se ponadala da može do preokreta kada je Schoph u 60. minuti pogodio za 1:1, ali do kraja meča gol je uspio postići Island i time potvrditi plasman u osminu finala. Strijelac je bio rezervista Traustason u 94. minuti.

Island u osminu finala ide sa drugog mjesta i u grupnoj fazi igrat će protiv Engleske. Taj meč je na rasporedu 27. juna od 21:00 sati.

Austrija: Almer, Dragović, Prodl, Hinteregger, Fuchs, Ilsanker, Baumgartlinger, Klein, Alaba, Arnautović, Sabitzer.

Island: Halldorsson, Saevarsson, Arnason, Ragnar Sigurdsson, Skulason, Gudmundsson, Gunnarsson, Gylfi Sigurdsson, Birkir Bjarnason, Bodvarsson, Sigthorsson.

Tagovi:EP 2016